NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu: İşte İlk Görüntülerde Görecekleriniz

Görüntüler Salı günü bir basın etkinliği sırasında yayınlanacak, ancak işte NASA'nın göstereceği şey.

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu: İşte İlk Görüntülerde Görecekleriniz

NASA, Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla birlikte Salı günü yepyeni James Webb Uzay Teleskobu'ndan ilk bilim görüntülerini yayınlayacak  ve şimdi bu tarihi resimlerde hangi gök cisimlerini göreceğimizi biliyoruz.

JWST, yıllarca süren gecikmelerden sonra nihayet yılbaşında başlatılan Hubble Uzay Teleskobu'nun uzun zamandır beklenenhalefidir .

Cuma günü NASA, JWST'nin benzersiz ve ayrıntılı derin uzay manzaraları sunan ilk tam renkli görüntü grubu için hedefleyeceği kozmik nesnelerin listesini açıkladı. Teleskopun çarpıcı ilk test görüntüsü herhangi bir gösterge ise , oradaki herhangi bir Instagram beslemesi kadar iyi olacak. 

Hedefler arasında, gaz ve diğer materyallerden oluşan parlak alanlar olan Karina Bulutsusu ve Güney Halka Bulutsusu yer alıyor. Karina Bulutsusu (yukarıda resmedilmiştir), yıldızların oluştuğu sözde bir yıldız doğumevidir ve onu gökyüzündeki en büyük ve en parlak bulutsulardan biri yapan devasa yıldızlarla doludur. Güney Halka Bulutsusu, gezegenimsi bir bulutsudur - bu durumda, ölmekte olan bir yıldızı çevreleyen yarım ışıkyılı çapında geniş bir gaz bulutu - ve sadece 2.000 ışıkyılı uzaklıkta, kozmik bir ölçekte nispeten yakın.

.

Turkuaz ve sarı tonlarında güney halka bulutsusu

Güney halka bulutsusu, bazı teleskoplardan bakıldığında 8 rakamı gibi göründüğü için "Sekiz Patlamalı" Bulutsusu olarak da bilinir. NASA/Hubble Miras Ekibi (STScI/AURA/NASA)

Önümüzdeki hafta fantastik yüksek çözünürlükte göreceğimiz diğer iki hedef gökada grubu Stephan's Quintet, özellikle sonsuzluk için birbirleri etrafında dans ediyor gibi görünen fotojenik bir gökada grubu ve hareket edebilen devasa bir gökada kümesi olan SMACS 0723. Bilim adamlarının uzayın derinliklerini görmelerine ve daha sönük galaksileri gözlemlemelerine yardımcı olan sözde yerçekimi merceği olarak.

Bir galaksi kümesi

Bu gökadalar beşlisi, aslında birbirine yakın olan dört gökadadan ve yakınlarda görünen ancak gerçekten ön planda ve Dünya'ya çok daha yakın olan beşinci bir gökadadan oluşur. NASA, ESA ve Hubble SM4 ERO Ekibi

JWST ayrıca Jüpiter'in kütlesinin yaklaşık yarısı kadar olan ve Dünya'dan 1.150 ışıkyılı uzaklıkta bulunan gaz devi bir dünya olan WASP-96b gezegenine de bakıyor. Uzay teleskobundaki güçlü yeni enstrümanlar, gezegenin atmosferinin bileşimi hakkında yeni bilgiler ve daha çok Dünya benzeri olanlar da dahil olmak üzere diğer ötegezegenler hakkında yakında keşfedeceklerimize dair eğlenceli bir teaser sağlayabilmelidir. 

Uzay ajanslarının 12 Temmuz'da ortaya çıkaracağı görüntüler sadece başlangıç. Bilim adamları, teleskopu rekabetçi bir süreçle kullanmak için başvuruda bulundular ve gözlemlerin ilk yılı şimdiden planlandı. JWST'nin önümüzdeki aylarda ve yıllarda evrenin bazı yönlerine bakış açımızı değiştirmesi oldukça muhtemeldir.