Teknoloji Endüstrisinde Güç Dengeleri Değişiyor

Teknoloji Endüstrisinde Güç Dengeleri Değişiyor

Teknoloji Endüstrisinde Güç Dengeleri Değişiyor

Geçtiğimiz on yılın büyük bir bölümünde teknoloji şirketleri, hiper-rekabetçi bir endüstride yetenekleri çekmek ve elde tutmak için kurumsal çalışanlarına para ve cömert avantajlar yağdırdı. Bu dinamik, teknoloji ürünleri ve hizmetleri için pandemi kaynaklı bir patlamanın ortasında son birkaç yılda aşırı hızlanmaya başladı.

San Francisco merkezli işe alım firması Talent House'dan Kurucu Bill McHargue, "İşe alım... listelerin dışındaydı, muhtemelen çok yüksek veya aralık dışı [maaşlar] ödüyordu, şirketlerin gerçekten sadece iki kişiye ihtiyaç duyduklarında bir satış pozisyonu için dört veya beş kişiyi işe aldı" dedi.
Ancak, teknoloji endüstrisi ve daha geniş ekonomi, mükemmel enflasyon fırtınası, yükselen faiz oranları, durgunluk korkuları ve Rusya Ukrayna savaşı. Netflix'ten NFLX ) Coinbase'e agresif bir şekilde işe alım yapan bir teknoloji şirketi dalgası, son haftalarda işten çıkarmaları açıkladı.
Uber UBER ) , Lyft LYFT ) , Snap SNAP ) , Twitter TWTR ) ve Apple AAPL ) ile diğer birçok firma da maliyetleri düşürmek için harekete geçiyor. Yani işe alımları yavaşlatmayı veya duraklatmayı planlıyor.
  McHargue, "O kadar çok kişiyi işe almayacaklar, alımlarda çok daha fazla özen gösterecekler, bu görüşme süreci çok daha uzun sürecek, [ücret] biraz daha yumuşayacak" dedi.  
   Mevcut azalmayı pandemi öncesi seviyelere dönmek olarak nitelendirerek, "Bazı gerçekçi rakamlara geri döndüğünü düşünüyorum" diye ekledi. "Bence düzeltme olacaktı, olması gerekiyordu, şimdi ne kadar süreceğini bilmiyoruz."
   Bazı teknoloji çalışanları için bu, sadece yüksek ücretli bir işi ne kadar kolay güvence altına alabilecekleri konusunda değil, aynı zamanda belirli işyeri koşullarını zorlamak için yönetimle ne kadar kaldıraç sahibi oldukları konusunda da kamçı anlamına gelebilir.
   Büyük teknoloji şirketlerindeki deneyimli kıdemli mühendisler, iş piyasasında hala bir üstünlüğe sahip olabilir, ancak gerileme, ister pandemi öncesi ofis avantajları olsun, isterse onlara karşı çıkmak olsun, istediklerini elde etmeye alışmış teknoloji çalışanları için bir gerçeklik kontrolüne hizmet edebilir. Pandemi sırasında şirket yöneticilerine istedikleri yerde ve şekilde çalışma hakkı verdi.
    Son on yılın teknoloji patlaması sırasında, Uber'in erken dönem yatırımcılarından olan Silikon Vadisi'nin önde gelen risk sermayedarı Bill Gurley, yakın tarihli bir Twitter ileti dizisinde "çalışanlara yönelik rekabet, yüksek teknoloji şirketlerinde Disney benzeri bir dizi deneyim/beklenti yarattı" dedi . "Sadece bu dünyayı tanıyan çalışanlar için, işten çıkarma veya maliyet düşürme (veya ofise gelmelerinin istenmesi) fikri doğrudan sapkınlıktır" diye ekledi.
    Şimdi, teknolojinin en büyük şirketlerinden bazılarının milyarder CEO'ları daha sert bir yaklaşım benimsemeye başlıyor ve çalışanların ya şekillenmesi ya da işten çıkarılması gerektiğini ima ediyor - muhtemelen yıpratma yoluyla işten çıkarmaları teşvik etme niyetiyle.
    Meta CEO'su Mark Zuckerberg, geçen hafta bir soru-cevap oturumunda çalışanlara "Gerçekçi olarak, muhtemelen şirkette burada olmaması gereken bir grup insan var" dedi. "Beklentileri yükselterek ve daha agresif hedeflere sahip olarak ve sadece sıcaklığı biraz yükselterek umudumun bir kısmı, bazılarınızın buranın size göre olmadığına ve kendini seçmenin zor bir karar olabileceğini düşünüyorum.   Meta, CNN Business'tan gelen bir yorum talebine yanıt vermedi.

    Tesla CEO'su Elon Musk ayrıca geçen ay - işten çıkarmaları duyurmadan haftalar önce - haftada en az 40 saat ofise gelmeyen çalışanların, birçok teknoloji şirketinin mevcut politikalarından keskin bir şekilde ayrılarak şirketten ayrılmaları gerektiğine dair bir ültimatom yayınladı. Satın almayı düşündüğü Twitter da buna dahildi.
    Ancak, şirketin kurucusu Y-Vonne Hutchinson'a göre, pandemi tarafından teşvik edilen işçi aktivizmindeki büyüme ve çalışanların çıkarlarını savunma istekliliği - ofise döndükten sonraki rahatlık seviyeleri de dahil olmak üzere - bir gecede tersine çevrilmesi o kadar kolay olmayabilir.  
    Hutchinson, "Teknoloji ve bilgi çalışanlarına olan talep hala küresel ve hala bir eksiklik var." dedi. "Bu yüzden, o ortama geri dönmek istemeyen işçilerin gitmeyeceğini düşünüyorum."
    Aslında, araştırmaları işyeri yönetimi konularına odaklanan Stanford Üniversitesi'nde ekonomi profesörü Nicholas Bloom'a göre, teknoloji endüstrisindeki gerileme, uzaktan çalışma hakkı için savaşan teknoloji çalışanları için daha olumlu bir sonuç üretebilir.
    Bloom, "Bankacılık gibi bazı endüstriler için bir durgunluk, yönetime çalışanları ofise geri döndürmek için daha fazla kaldıraç sağlayacak. Teknoloji aksi yönde gidiyor gibi görünüyor" dedi. "Şu anda çoğu teknoloji firması, çalışanlarına haftada iki gün ofiste olmak üzere kabaca istediklerini veriyor."
    Ancak uzaktan çalışmaya geçiş, özellikle Silikon Vadisi gibi yerlerde birçok Amerikalı teknoloji çalışanı için iki ucu keskin bir kılıç haline gelebilir ve şirketlerin bunu maliyetleri daha da azaltmak için kullanma olasılığı olabilir.
    Bloom, Hindistan ve Meksika gibi ülkelerden dış kaynaklı işler için yerler olarak bahsederek, "Bir durgunluğa girerken, teknoloji firmaları ofis alanlarını azaltarak ve büyük şehirlerin dışında ve yurtdışında daha ucuz işçileri işe almak için harekete geçerek kemerleri sıkacaklar." dedi.
    Teknoloji personel şirketi Genesis10'un CEO'su Harley Lippman, ortaya çıkmaya başladığını gördüğü bir eğilimin, şirketlere sağladığı esneklik nedeniyle sürekli çalışanlardan ziyade müteahhitleri işe alma eğiliminin daha fazla olduğunu söyledi. "İşin hala yapılması gerekiyor" dedi.
     Sonuç olarak hangi şekli alırsa alsın, teknoloji çalışanlarının sektörlerinde önemli bir rota düzeltmesine hazırlanmaları gerektiği açık.
     McHargue, "Adayların teklif aldıklarını ve sonra yeni şirkete gelmediklerini gördük. Aynen öyle oldu," dedi. "Böyle bir şey göreceğimizi sanmıyorum."