Anlaşmalı Boşanma Davası ve Uzaklaştırma

Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı alan çiftler davaya konu olan maddeler hakkında aralarında bir anlaşma sağlamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası ve Uzaklaştırma

Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı alan çiftler davaya konu olan maddeler hakkında aralarında bir anlaşma sağlamaktadır.

Anlaşmalı boşanma davasında boşanma kararı alan çiftler davaya konu olan maddeler hakkında aralarında bir anlaşma sağlamaktadır. Belirlenen bu anlaşma maddeleri ile birlikte bir boşanma Protokolü hazırlanmaktadır. Boşanma protokolünde nafaka, tazminat, varsa çocukların velayeti, ev eşyası ve buna benzer konular ele alınmaktadır. Usulüne uygun bir şekilde hazırlanan protokol taraflarca imzalandıktan sonra daha vazgeçtiniz hazırlanmaktadır. Dava dilekçesi protokol ile birlikte anlaşmalı boşanmak üzere boşanma davası açılmaktadır. Başvurunun yapıldığı gün boşanma davası için bir gün belirlenmekte ve taraflar bu mahkeme gününde mahkemede hazır olarak bulunmaktadır. Boşanma iradelerini açıklayan taraflar aynı zamanda protokoldeki imzalarını kabul ettikleri takdirde Aile Mahkemesi hakimi tarafından anlaşmalı boşanmaya karar verilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında için Samsun aile hukuku avukatları görev almaktadır. Boşanma sürecinde her ne kadar Anlaşmalı boşanma söz konusu ise de başarılı bir aile hukuku avukatının sizlerle birlikte iş birliği içerisinde olması sizlerin faydası olacaktır.

Anlaşmalı boşanma davasında avukatların yeri

Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına nazaran daha kısa sürede tamamlanıyor olduğu için bazen taraflar bu süreçte bir avukat desteğine ihtiyaç olmadığını düşünmektedir. Ancak hazırlanan protokol sürecinde bir avukat desteği alıyor olmanız ilerde yaşayacağınız beklenmedik durumlara karşı sizleri güvence altına alacaktır. Bunun için Samsun avukat desteği sizler için önemli bir gerekliliktir.

Anlaşmalı boşanma davaları hakkında detaylı olarak bilgi almak istediğinizde Samsun Avukat Ayşe Deniz Oral iletişim kurabilirsiniz.

Uzaklaştırma Kararı Nedir, Nasıl Alınır?

Boşanma davası açılmadan önce ya da açılmış bir boşanma davası halen devam ederken eşlerden birinin diğer eşe şiddet ya da tehdit içeren davranışlarda bulunmaması ve korunma amaçlı olarak uzaklaştırma kararı alınmaktadır.

Boşanma davası açılmadan önce ya da açılmış bir boşanma davası halen devam ederken eşlerden birinin diğer eşe şiddet ya da tehdit içeren davranışlarda bulunmaması ve korunma amaçlı olarak uzaklaştırma kararı alınmaktadır. Uzaklaştırma kararı alabilmek için bulunduğunuz il veya ilçedeki aile mahkemesine bir dilekçe ile başvuru yaparak talepte bulunabilirsiniz. Bunun için Samsun aile hukuku avukatlarından destek alabilirsiniz. Uzaklaştırma kararı için bir başvuruda bulunurken şiddete uğrayan ya da kendini güvensiz hisseden tarafların beyanları yeterli olmaktadır. Bu beyanın ispatlanması ile birlikte uzaklaştırma talep eden taraf için çok kısa sürede karar sonuçlanmaktadır.

Samsun avukat tarafından aile mahkemesi kapsamında açılacak olan bir boşanma davası öncesinde veya süren bir dava boyunca uzaklaştırma kararı işlemleri sağlanmaktadır. Cinsiyet ayrımı olmadan taraflardan her biri için uzaklaştırma kararı alınabilmektedir. Ve hakim tarafından belirlenen süre sona erene kadar bu karar işlemeye devam etmektedir.

Uzaklaştırma kararı bitince ne olur

Uzaklaştırma kararı 6284 sayılı kanun çerçevesinde önleyici bir tedbir olarak değerlendirmektedir. Bu tedbir kararı ancak Aile Mahkemesi hakimler tarafından önerilmektedir. Hakim takıma verilen bir uzaklaştırma kararı bittiğinde kalan tüm kısıtlamalar kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Ancak hala tehlikeli devam ettiğini düşünen taraflar söz konusu ise ek bir talepte bulunarak bu sürenin uzatılması talep edilmektedir.

Samsun Avukat Ayşe Deniz Oral Uzaklaştırma kararı konusunda gerekli tüm bilgileri sizlere iletmektedir.