Sinematik Yerçekimi: Bir Düşüşün Anatomisi

Sinematik Yerçekimi: Bir Düşüşün Anatomisi

Bir Düşüşün Anatomisi,  Justine Triet tarafından yazılan ve yönetilen, kocası Arthur Harari tarafından ortak yazılan bir Fransız polisiye gerilim filmi. Filmin konusu, başarılı yazar Sandra Voyter'ın (Sandra Hüller) ergenlik çağındaki kör oğlu Daniel (Milo Machado Graner) ve kocası Samuel Maleski (Samuel Theis) ile birlikte yaşadığı sakin Fransız Alpleri'nde geçiyor. Oğlu Daniel, köpekle yaptığı sabah yürüyüşünün ardından üç katlı dağ evlerinin dışında Samuel'in öldüğünü öğrenince Sandra masumiyetini kanıtlamak zorunda kalır. Herkes Sandra'nın kocasını üçüncü katın penceresinden dışarı iterek öldürdüğünden şüpheleniyor, özellikle de ana tanık Daniel olduğu için.

Adli tıp ekipleri Samuel'in nasıl düşmüş olabileceğine dair senaryolar ve teoriler oluşturmaya çalışırken Sandra ve avukatı Vincent (Swann Arlaud), onun masumiyetini kanıtlamak için bir savaş planı yapar. Çatı katındaki tesislerde çalışırken kazara düşmüş olabileceğine ya da intihara teşebbüs etmiş olabileceğine inanıyor. Mahkemeyi ikna etmek zor çünkü Sandra, Samuel 50 Cent'in "PIMP" şarkısının enstrümantal versiyonunu sağır edici bir ses seviyesinde çalarken uyuduğunu ve Daniel ona yardım etmesi için çığlık atana kadar Samuel'in düştüğünü fark etmediğini iddia ediyor.

Devam eden dava, özellikle davanın kamuoyuna açıklanmasının ardından Sandra ve oğlunun ilişkisini zora sokar. Sandra'nın kocasıyla olan ilişkisine dair Daniel'den saklanan ve sonunda mahkeme duruşmaları sırasında gün ışığına çıkan pek çok ayrıntı var. Daniel, babasının ani kaybıyla piyano çalarak baş etmeye çalışır ve Sandra'dan uzaklaşır. Daniel çoğu duruşmaya katıldığında ve hikayeyi annesinin açısından dinlediğinde neye inanacağından emin değildir.

Samuel ve Sandra'nın tartıştığı ses kayıtları mahkemeye sunuldu. Samuel, Sandra ile karmaşık bir evliliği olan ve romanlarına ilham kaynağı olarak kullanmak üzere sıklıkla aile etkileşimlerini kaydeden, mücadele eden bir romancıydı. Daniel dört yaşındayken görüşünü bozan bir kaza geçirdiğinden ve hatalı olduğunu hissettiğinden dolayı suçluluk duygusuna kapılmıştı. Sandra, Samuel'in ölümünden aylar önce aşırı dozda hap almaya çalıştığını ve muhtemelen pencereden atladığına inandığını belirtti. Kocasının da reçeteli antidepresan alma geçmişi vardı ve psikiyatristine haber vermeden almayı bıraktı.

Bir Sonbaharın Anatomisi 2

Sandra masum mu? Samuel gerçekten atladı mı? Benim bu filmle ilgili yorumum şu: Eğer Samuel gerçekten atladıysa, o zaman belki de bu onun gözden düşmesinin bir metaforuydu. Belki de sonunda hayatını sona erdiren son düşüşten önce bir baba, koca ve yazar olarak gözden düşmüştü. Ayrıca Daniel'in görme bozukluğunun, muhtemelen mahkemenin ve annesinin onun önüne sunduğu farklı anlatılara karşı kör olması açısından bir metafor olabileceğine inanıyorum. Samuel kendini savunacak kadar hayatta değil, bu da Daniel için her şeyi daha da karmaşık hale getiriyor.

Filmin büyük bir kısmı mahkemenin Sandra'nın suçlu olduğunu ve kocasının zamansız ölümünün nedeni olduğunu iddia etmeye çalışmasından oluşuyordu. Filmin Samuel'in düşüşünün anatomisini çözmek için neredeyse üç saat harcadığı göz önüne alındığında, filmin bir buçuk saate kısaltılabileceğini düşünüyorum. Film boyunca Sandra'nın genellikle metanetli ve ifadesiz göründüğü göz önüne alındığında, kendimi onun masumiyetini sorgularken buldum. Sandra'nın daha önce romantik bir ilişki içinde olduğu avukatla gelişigüzel içki içiyor olmasını şüpheli buldum. Herkesin kedere ve kayba farklı tepki vermesi anlaşılabilir bir durumdur.

Gerçek suçun büyük bir hayranı olarak, filmin süresi beklediğimden daha uzun olmasına rağmen Anatomy of a Fall'ı öneriyorum . Triet'in projesi bir dedektif gibi düşünmenizi ve Samuel'e gerçekte ne olduğunu öğrenmenizi sağlayacak. Genellikle Amerikan filmlerinin çoğunda yer alan klişe, dramatik, film sonu olay örgüsünün değişmesini bekliyordum. Ancak o klişe drama gelmedi ve buna sevindim. Hala tüm olay örgüsünü işleyen sinema salonundan ayrıldım ve sanki filmin tamamıyla ilgili cevaplardan çok sorular varmış gibi hissettim.