Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Ayrıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıklandı

İlk Evim, İlk İş Yerim projesi kapsamında 81 il ve tüm ilçelerde 2028'e kadar 500 bin sosyal konut, 250 bin arsa, 50 bin işyeri yapılacak.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Ayrıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıklandı
Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Ayrıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıklandı
Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi Ayrıntıları Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Açıklandı

Yüzyılın konut projesi olarak adlandırılan TOKİ ucuz sosyal konut projesinin tanıtımı yapıldı. Ev alma hayali kuran milyonlarca kişinin beklediği sosyal konut projesinin detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan'ın açıklamalarıyla TOKİ başvuru şartları ve ücretleri belli oldu. Erdoğan ayrıca fiyat ve taksit ödemeleri ile konutların il il dağılımını da duyurdu. İşte 2+1 ve 3+1 daireler, arsa ve iş yerlerinin fiyat ve taksit ödemeleriyle ilgili detaylar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin tanıtım törenine katıldı.

Erdoğan, burada projenin detaylarını açıkladı.

Erdoğan, 81 il ve tüm ilçelerde 2028'e kadar 500 bin sosyal konut, 250 bin arsa, 50 bin iş yeri yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Şehirlere göre konut dağılımı

Projemizin bu ilk etabı dahi Cumhuriyet tarihimizin en büyük en kapsamlı sosyal konut atılımıdır. İlk etap konutumuzdan 50 binini İstanbul'da, 18 bini Ankara'da, 12 bin 500'ünü İzmir'de, 10 binini Gaziantep'te, 8 bin 650'sini Bursa'da, 7 bin 500'ünü Konya'da, 4 bin 500'ünü Kayseri'de inşa edeceğiz.

Tarihi projenin adı: İlk Evim, İlk İş Yerim

İlk etap konutlarının azami 2 yıl içinde bitirip hak sahiplerine teslim edimesinin amaçlandığını belirten Cumhurbaşkanı, projenin ismini ise İlk Evim, İlk İş Yerim olarak belirlediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine ilişkin detayları ise şu şekilde açıkladı:

"Bu devasa sosyal konut projemizin ilk etabını oluşturan 250 bin sosyal konutu, 250 konut arsasını ve 10 bin iş yerini 2 yılda bitirerek hak sahiplerinin kullanımına sunmayı planlıyoruz.

Çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık

Diğer illerimizde de nüfuslarına göre değişen sayılarda konut inşası gerçekleştireceğiz. Ayrıca bu konut projesinde çeşitli kesimlere pozitif ayrımcılık yaparak kontenjanlar belirliyoruz.

Buna göre şehit yakınları ve gazilere ilk etabın yüzde 5'e denk gelen 12 bin 500 konut, engelli vatandaşlarımıza 12 bin 500 konut, emekli vatandaşlarımıza ise 50 bin konut kontenjan ayırıyoruz.

Bu projemizde ilk defa gençlerimiz için de 18-30 yaş arası bir kontenjan oluşturduk. Konutların yüzde 20'sine denk gelen 50 binini de yarınımızın teminatı gençlerimize tahsis ettik.

Maliyet fiyatı üzerinden yüzde 40 indirim yaparak belirlediğimiz fiyatlar da şu şekilde olacaktır.

2+1'de ödeme detayı

Toplamda 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlarımıza 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle 240 ay sahip olabileceklerdir.

3+1'de detaylar

Aynı şekilde toplam 850 bin lira fiyata sahip 3+1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

"Bedelin yüzde 10'u peşin alınacak"

Bu kampanyamıza İstanbul'da hane geliri 18 bin liranın diğer illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşımız başvurabilecektir. Bedelin yüzde 10'u peşin alınacak.

"Ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz"

Taksitler ise sözleşmenin imzalanmasıyla başlayacaktır. Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ'den ev almaya çalışanların hem ödedikleri parayı hem evlerini kaybedecekleri sıkı bir denetim mekanizması kuracağız.

Tek derdimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi uygun şartlarla ev sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içinde yaşayacak ailelerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Projenin arsa ayağında detaylar

Yine ilk defa altyapıları ve imarı hazırlanmış ev yapmaya hazır arsa alternatifi de sunuyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar, piyasa fiyatlarının çok altında bir bedelle ve faizsiz bir şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır.

Evin inşa sürecinde hak sahiplerine mimari ve mühendislik desteği de verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar vardır.

Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vade ile faizsiz şekilde ödeneceği bir sistemle vatandaşa satılacaktır.

İkinci gruptaki hisseli parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplam fiyat ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vade ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

İş yerlerinde detaylar

Şimdi de iş yerlerimiz ile ilgili bazı ayrıntıları paylaşmak istiyorum. Halihazırda 12 ilimizde 3 bin 930'u tamamlanmış toplamda 10 bini aşan sanayi tipi iş yeri projemiz bulunuyor.

Kampanyanın ilk etabı kapsamında 10 bin yeni iş yeri daha küçük ve orta ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz.

Bu iş yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vade ile emekçi kardeşlerimize, genç girişimcilerimize sunacağız.

'İlk evim', 'ilk iş yerim' projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

TOKİ DUYURDU: İŞTE BAŞVURU BEDELİ VE KOŞULLARI!

TOKİ'den yapılan açıklamada projeye başvuru koşulları ayrıntılı olarak paylaşıldı. Başvuru bedeli sanayi siteleri için 2 bin TL, konut arsası için 500 TL olarak belirlendi.

Sosyal konut projesinin kontenjan dağılımı şu şekilde:

 • Gençler %20
 • Emekliler %20
 • Şehit yakınları - Gaziler %5
 • Engelliler %5
 • Diğer vatandaşlar %50

Açıklamada ayrıntılar şu şekilde paylaşıldı:

PROJEDE NELER OLACAK?

 • Konut
 • Konut Arsası
 • Sanayi Siteleri

KONUT BAŞVURU ŞARTLARI

 • T.C. vatandaşı olması,

 • Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,

 • Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama,

 • İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç),

 • Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması,

 • Başvuruları yapacak vatandaşların; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir,

 • Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

SANAYİ SİTESİ BAŞVURU ŞARTLARI

   • T.C. vatandaşı olması,

   • Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olmak veya o il sınırlarında faaliyette bulunuyor olmak,

   • 18 yaşını doldurmuş olmak,

   • Ustalık Belgesi, İşyeri Açma Belgesi, İlgili Oda Kayıt Belgesi veya Vergi Mükellefi olmak, e-Ticaret yapıldığına dair nace kodu v.b. bilgileri gösterir belgeler,

   • Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından küçük çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması,

   • Başvuru Bedeli: 2.000 TL

Başvuru tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

KONUT ARSASI BAŞVURU ŞARTLARI

   • T.C. vatandaşı olması,

   • 18 yaşını doldurmuş olmak,

   • O Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek. Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Merkez ilçelerden herhangi birisinde ise Merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı içinde ikamet etmek. Diğer Belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Belediye sınırları içerisinde ikamet etmek.
    Yoksul ve dar gelirli olmak.

   • Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya ergin olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya her hangi bir yerde bir ev veya apartmanın ayrı bir dairesine karşılık olan arsa payına sahip olmaması şarttır.
    775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri uyarınca yapılmış olan uygulamalardan daha önce faydalanmamış olmak.

   • Başvuru bedeli olarak 500 TL yatırılması,