Deprem Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar ve Komplo Teorileri

Türkiye'deki depremler sonrasında tartışmalar daha da alevlendi. Depremlerin tahmin edilmesinden tutun da manyetik alanların etkisi ve yapay olarak deprem oluşturmaya kadar pek çok farklı konuda sorular soruluyor.

Deprem Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar ve Komplo Teorileri

Türkiye'deki depremler sonrasında tartışmalar daha da alevlendi. Depremlerin tahmin edilmesinden tutun da manyetik alanların etkisi ve yapay olarak deprem oluşturmaya kadar pek çok farklı konuda sorular soruluyor. Bilim, akademik faaliyetler sonucu elde edilen birikim, bize hakikati anlatıyor. Ortaya çıkan kafa karışıklığını gidermek ya da dezenformasyonu önlemek amacıyla dünyanın önde gelen jeoloji araştırma kurumlarından biri kamuoyunun merakını gidermeye çalıştı. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, depremlerle ilgili en çok sorulan sorulara yeniden bir sayfa açarak cevaplar verdi. İşte depremlerle ilgili doğru bilenen yanlışlar ve merak edilenler...

Deprem üretmek mümkün mü? Depremlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler - 1

Dünyanın önde gelen jeolojik araştırma kurumlarından ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), Türkiye ve Suriye'yi vuran depremlerden sonra kamuoyunun depremlere ilişkin merak ettiği soruları cevaplandırmak üzere çevrimiçi bir sayfa hazırladı. Sayfada, "Depremler önceden bilinebilir mi? İnsanların doğrudan müdahalesiyle deprem üretmek mümkün mü? Hayvanlar depremi tahmin edebilir mi? Yer kabuğunda meydana gelen depremlerin sayısı arttı mı? Deprem havası var mıdır? Meteorolojik olaylar deprem habercisi mi? Güneş patlamaları veya manyetik fırtınalar depremlere neden olur mu?" gibi merak edilen sorulara bilim insanlarınca yanıt verildi. İşte depremlere ilişkin merak edilen bu soruların yanıtları...

Deprem üretmek mümkün mü? Depremlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler - 3

Hayır. Ne "biz" ne de diğer bilim insanları bir depremi tahmin edemedi. Bunun bir yolu yok. Öngörülebilir gelecekte "depremlerin önceden tahmin edilmesini" de beklemiyoruz.

Deprem üretmek mümkün mü? Depremlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler - 4

bu konuda bilimsel olarak kanıtlanmış bir olay ya da bulgu yok. Önemli bir depremden önceki olağan dışı hayvan davranışlarına dair elimizdeki en eski referans, MÖ 373 yılında Yunanistan'da yaşanan bir deprem hakkındadır. Hayvanların yıkıcı bir depremden önce garip davranışlar sergilediğine dair çok sayıda anekdot bulunmaktadır. Fakat bunlar bilimsel yöntemlerle kanıtlanamamıştır.

Deprem üretmek mümkün mü? Depremlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler - 5

Hayır. Ancak gelişen teknolojiyle daha fazla sismik alet sayesinde daha çok sarsıntı kaydedilmektedir

Hayır. Böyle bir ilişkiyi kurduracak bilimsel gözlem yapılmamış, herhangi bir kanıta ulaşılmamıştır. MÖ 4. yüzyılda Aristotales, depremlerin yer altı mağaralarında hapsolmuş rüzgarlardan kaynaklandığını öne sürmüş, insanlar yüzyıllar boyunca buna inanmıştır.

Deprem üretmek mümkün mü? Depremlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler - 7

Modern uygarlığın teknolojik sistemleri ve faaliyetleri değişen uzay-hava koşullarından etkilenebilmektedir. Ancak, "uzay havası" olarak tanımlanan bu tür olgularla depremler arasında "nedensel bir ilişki olduğu" hiçbir zaman kanıtlanamamıştır.

Deprem üretmek mümkün mü? Depremlerle ilgili doğru bilinen yanlışlar ve merak edilenler - 8

Kimi uzmanlara göre, nükleer bombalarla üretilen sarsıntılar ya da derin madencilik faaliyetleri fay hatları üzerinde belirli etki yaratabilir. Ancak bunun yüksek sismik hareketlere dönüştüğü yönünde bugüne kadar kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Kesinlikle mümkün değildir demiyor.

Bu sorular ve cevapları; dünyanın en itibarlı jeoloji kurumlarından olan ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun internet sitesinde yer alıyor.

Bilimsel düşünce biçimi ve olaylara yaklaşımla, akademik araştırma yöntemleri kullanılarak bugüne dek elde edilen bilginin ışığında veriliyor bu cevaplar...