Gayrimenkul Piyasası için Uyarı: 1 Trilyon Euroluk Risk

Gayrimenkul piyasasındaki büyük riske vurgu yapan ECB, fonlardaki yatırımcıların paralarını çekme ihtimaline dikkat çekti.

Gayrimenkul Piyasası için Uyarı: 1 Trilyon Euroluk Risk

Emlak piyasalarındaki kötüleşen görünüm göz önüne alındığında bu haber özellikle önemlidir. Büyük ölçüde makro-finansal görünümdeki belirsizlik ve parasal sıkılaştırmadan kaynaklanan azalan piyasa likiditesi ve fiyat düzeltmeleri dahil olmak üzere emlak piyasalarında açık kırılganlık işaretleri var.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) resmi web sitesi üzerinden “Avrupa Bölgesi’nde gayrimenkul piyasalarında yatırım fonlarının artan rolü: riskler ve faktörler” adlı bir rapor paylaştı. Bankadan yetkililer gayrimenkullere yatırım yapan fonlardan çok fazla yatırımcının para çekmesi halinde büyük bir finansal sorun yaşanabileceğini belirtti.

Ticari gayrimenkul fonlarının şu anda Avrupa’daki ticari gayrimenkulün yüzde 40’ını elinde tuttuğu aktarıldı. Faizlerin yükselmesi ile emlak sektöründe artan finansman sorunlarının sektörden çıkışlara neden olabileceği konusunda uyarı yapıldı.

Raporda gayrimenkul yatırım fonlarının net varlık değerinin son 10 yılda 3 kattan daha fazla artarak 1 trilyon euronun üzerine yükseldiği, gayrimenkul piyasalarıyla bağımlılıklarının arttığına dikkat çekildi. Bu kapsamda fonlardaki yatırımcıların para çekme ihtimallerinin olduğu, bunun dengesizlik oluşturduğu ifade edildi.

ECB, söz konusu dengesizliklerin gayrimenkul sektörü üzerindeki baskıyı daha da yükseltebileceği uyarısı yaptı.

Banka, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çok fazla yatırımcının kısa bir zaman diliminde para çektiği için geri ödemeleri sınırlamak zorunda kalan Blackstone Real Estate Income Trust (Breit) fonunu örnek gösterdi.

Fonların likidite talebindeki yükselişleri daha iyi yönetmesine ve piyasa stresi sırasında ortaya çıkabilecek geri alma maliyetlerini benimsemesine yardımcı olacak kurallar geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: https://www.ecb.europa.eu/pub/financial-stability/macroprudential-bulletin/html