Çin’in çelik talebi yavaşlayacak. Bu, demir cevheri fiyatlarını yaklaşık %30 oranında azaltabilir

Uzmanların tahminine göre, Çin’in çelik talebi ve üretimi düşeceği için demir cevheri fiyatları 2023′ün sonunda %28′e kadar düşebilir.

Çin’in çelik talebi yavaşlayacak. Bu, demir cevheri fiyatlarını yaklaşık %30 oranında azaltabilir

Uzmanların tahminine göre, Çin’in çelik talebi ve üretimi düşeceği için demir cevheri fiyatları 2023′ün sonunda %28′e kadar düşebilir.

Morgan Stanley analistleri, demir cevheri fiyatlarının düşeceğini söylüyor ve dünyanın önde gelen çelik üreticisi Çin’deki durgun üretimin yanı sıra ülkenin çelik hurdasına yönelmesine işaret ediyor.

Bir rapor emtia stratejisti Marius van Straaten ve bir ekip 20 Mart tarihli bir raporda “2H23 temel durum tahminimiz ton başına 90$” dedi.

 

Bu, referans %62 kalite demir cevheri için mevcut ton başına 126$’dan yaklaşık %28 daha düşük .

 

Demir cevheri öncelikle inşaat ve mühendislik projelerinde önemli bir malzeme olan çeliğin yapımında kullanılıyor ve her iki Asya ülkesi de daha fazlasını tüketme yolunda ilerliyor.

 

Commonwealth Bank of Australia ayrıca demir cevheri fiyatlarında bir düşüş öngördü ve bankanın analistleri geçen hafta ”Çin’in çelik talebi yılın ikinci yarısında azaldığı için” bu yılın dördüncü çeyreğine kadar ton başına 100$ olmasını bekliyordu.

 

Analistler, Çin’in yeniden açılıp Covid-19 kısıtlamalarını hafifletmesi nedeniyle önümüzdeki aylarda demir cevheri fiyatları için hala yukarı yönlü bir potansiyel olduğunu söylüyor. Ancak Çin’in çelik üretiminin veya talebinin gücünün bu yılın ikinci yarısından sonrasına kadar sürmesini beklemiyorlar.

 

Yavaşlama talebi

CBA, Çin’in Mart ayındaki önemli politika toplantılarında 2023 için muhafazakar ekonomi ve politika gündemine atıfta bulunarak, Çin’in bastırılmış çelik talebinin muhtemelen yılın ikinci yarısında azalması bekleniyor.

 

Dünya demir cevheri ithalatının %70′ini gerçekleştiren Çin, 2023 için %5 civarında büyüme hedefi öngördü .

 

Devlet tarafından işletilen Çin Mineral Kaynakları Grubu (CMRG) altında Çin’de demir cevheri alımlarını merkezileştirme planları da uzun vadede fiyatların düşmesine katkıda bulunabilir. CMRG, Çin’in çelik endüstrisi için hammadde satın almak üzere kuruldu.

CBA, “CMRG, Çin’in pazar gücünü demir cevheri üreticileri üzerinde uygulayabilirse, bu, uzun vadede fiyatların normalde olduğundan daha düşük olması anlamına gelir.”

 

Fitch Solutions, emlak piyasasındaki düşüşün ardından “ekonominin ağır sanayiden hizmet sektörüne doğru yeniden dengelenmesi” devam ederken, Çin’in yerel çelik talebinin önümüzdeki on yılda geçen yıla göre yavaşlamasını bekliyor.

 

Finans ve sigorta şirketi 23 Mart tarihli raporunda, “Hindistan, ABD ve Gelişmekte Olan Piyasalardaki güçlü talep büyümesinin genellikle Çin’deki yavaşlamanın net etkisini telafi etmesi pek olası değil” dedi.

 

Çelik hurda uyarımı

Çin’in çelik üretiminde kullanılan alternatif bir malzeme olan çelik hurdası tüketimini artırma hırsı da demir cevheri talebine meydan okuyor .

 

Mart ayı başlarında, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkenin çelik hurda kullanımını bu yıl 265 milyon tona çıkardığını ve geçen yılki %19′a kıyasla %25′lik bir artışa işaret ettiğini duyurdu.

 

Morgan Stanley, hurda kullanımındaki her %1′lik artış için Çin’in demir cevheri tüketiminin yılda yaklaşık 17 ton azaldığını tahmin ediyor.

 

Çelik üretimi düşüyor

Şubat ayındaki küresel ham çelik üretimi, Ocak ayında da yaşanan daralmanın ardından yıllık bazda %1 düştü.

 

Düşüşler, dünyanın önde gelen çelik üreticileri arasında düşen üretimden kaynaklandı.

 

Dünya Çelik Birliği’nin verilerine göre Japonya, ABD ve Rusya gibi önde gelen üreticiler sırasıyla %5,3, %5,3 ve %8,6 üretim kesintileri gördü.

 

Okuma, Ocak ayındaki %3,3′lük düşüş kadar dik olmasa da, büyük çelik üreticisi firmalar yüksek girdi maliyetleriyle boğuşmaya devam ederken, Fitch sınırlı üretim büyümesinin yıl boyunca devam etmesini bekliyor.

 

Bloomberg’e göre dünyanın önde gelen çelik üreticisi Çin’in 2023′te üst üste üçüncü yıl çelik üretimini kısmayı planladığı bildiriliyor .